Zdeněk Bardon *1961


Marcel Bělík (ředitel hvězdárny v Úpici) napsal: Dalo by se říci, že jej téměř doslova přinesla kometa Kohoutek. Zcela jistě není sám, kdo začal svoji astronomickou kariéru právě díky úchvatné podívané na nebeské divadlo. Psal se rok 1973 a v časopise ABC mladých techniků a přírodovědců vyšel návod na stavbu dalekohledu. Babiččiny brýle splňovaly potřebná kritéria, a tak dalekohled z lepenky a papírových trubek byl na světě. Ani výprask už nemohl brýle vrátit do původní podoby, ale dalekohled již zůstal. Kometa odtančila do věčných vesmírných dálek, ale hobby s názvem astronomie bylo na světě a už Zdenka nepustilo. Záhy začal navštěvovat hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se několikrát zúčastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. 
Postupně se u Zdenka vyproflovala touha po fotografování oblohy a stavby nejrůznějších astronomických pomůcek a konstrukcí. Problém byl jak s optikou, tak i s montáží. Prodejny nebyly a amatéři vše vyráběli na koleně. První skutečný dalekohled  fy. Srb a Štýs (1911) si ve svých patnácti koupil z pozůstalosti a má jej dodnes.  Fotografování na celuloid Zdenek opustil již před lety a to byl počátek bačkorové astronomie. Po letech výzkumů, pokusů, omylů a slz vznikla plně robotizovaná observatoř, která pořizuje fotografe, zatímco astronom může spokojeně spát v posteli a proto se tomu říká "Bačkorová astronomie"
Od papírových trubek přes automatizaci největšího českého, 2-metrového dalekohledu v Ondřejově až po robotizaci 1,54m Dánského dalekohledu na La Silla (ESO) v Chile , tak by bylo možno stručně popsat průběh astronomické kariéry Zdenka Bardona.  Jeho první observatoř vznikla v roce 1985 z obalu disketové mechaniky sovětského sálového počítače. O dvacet let později to už byla plně robotická observatoř a je automatizace byla "předlohou" pro mnoho profesionálních observatoří po celém světě včetně Evropské Jižní Observatoře, Evropské Kosmické Agentury nebo Isaac Newton Group of Telescopes. 

Reportáže v médiích. 

V roce 2004, spolu s několika nadšenci, založil astrofotografckou soutěž ČAM (Česká astrofotografe měsíce). Jak sám říká, má velkou radost, že se soutěž úspěšně rozvíjí a je tomu rád zejména proto, že tak může svým dílem vrátit astronomické komunitě to, co do něho investovali jeho starší astronomičtí předchůdci, kteří už bohužel odešli blíže ke hvězdám. 
Zdenek Bardon je opravdu vášnivý fotograf noční oblohy a tak téměř každou jasnou noc a volnou chvíli tráví vylepšováním své fotografcké techniky a hlavně fotografováním a zpracováním snímků známých i méně známých objektů noční oblohy. O tom se můžeme přesvědčit na těchto webovských stránkách. 

 Reportáže o počátcích Bačkorové astronomie: